Menu
Your Cart

Makaleler - mantar yetiştiriciliği RSS

15 Sep Koşulların Hazırlanması ve Buhar ile Pastörizasyon Uygulanması
numan 0 1071
Kompost malzemelerinin mantara rekabet edilebilecek organizmalardan arındırılması gerekir. Şayet pastörizasyon işlemi yapmadan mantar misellerini ekersek, ortamda yer alan mikroorganizmalar misellerin gelişimini bastırır ve üretim hedeflenen düzeyde olmaz. Bu nedenle, pastörizasyon ya da sterilizasyon işlemi kesinlikle yapılmalıdır. Bu işlem her ne..
15 Sep Mantar Miseli Aşılama
numan 1 11076
İstiridye mantarının misel ekim miktarı 1 kg'lık her torba için 25 gr olarak uygulanır. 24-26 derece soğutulan 100 kg komposta, 2-5 kg misel koyulur. Üretim yapılacak mevsime göre torbalara 3 ile 50 kg arasında kompost koyulabilir. Kompost, torbalara yazın az, kışın çok koyulmalıdır. Torbanın altına 10 cm kadar kompost bastırılmadan koyulmalıdır. Ü..
15 Sep Kompost Hazırlama
numan 1 1096
İstiridye mantarı yetiştiriciliğinde, aşağıda sıraladığımız malzemelerden elde edeceğiniz karışımlarla kompost yapabilirsiniz.Sap-Saman -Buğday, çavdar, arpa hububat sap ve samanları- çeltik sapı, mısır koçanı, pamuk tohumu küspesi, pirinç kavuzu, fındık zarufu, pamuk atıkları, yer fıstığı kabukları, kavak talaşı, meşe talaşı, söğüt talaşı, kayın t..
15 Sep İstiridye Mantarı Üretimi Kompost Hazırlama Formül ve Malzemeleri
numan 0 1019
%100 buğday samanı%80 buğday samanı + %20 pirinç kavuzu%60 buğday samanı + %20 mısır koçanı + %20 pirinç kavuzu (Kontrol) Yukarıdaki belirttiğimiz bitkisel atıklar, kompost yapımında kullanılabilir. Aşağıdaki iki formül denenmiş ve daha yüksek verim alınmıştır. %60 buğday samanı + %40 mısır koçanı%95 buğday samanı + %5 buğday kepeğiHer mevsimde bul..
Gösterilen: 1 ile 4 arası, toplam: 4 (1 Sayfa)